www.odyluin.tr.cx
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk

+2
Luin
0dy
6 posters

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk Empty 360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk

Mesaj tarafından 0dy Cuma Haz. 27, 2008 3:48 am

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 1

Dubai'de dünyanın ilk hareket eden binasının inşasına yakında başlanıyor.420 metrelik koca beton ve çelik yığını sürekli dönecek. Aynı noktaya gelmeniz 1 ila üç saati bulacak.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 2

Bu çılgın yapı sıradışı tasarımların mekanı dünyanın yükselen yıldızı Dubai'de inşa edilecek.Dinamik Kule adı verilen 80 katlı binanın her katında bulunan prefabrik dairelerin her biri de birbirlerinden bağımsız devinim halinde olacak. Böylece binanın şekli de sürekli değişecek.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 3

Binanın mimarı David Fisher, "Bu kendi etrafında dönen, hareket eden ve şekli sürekli değişen ilk bina olacak." dedi.New York'ta projenin tanıtımı sırasında konuşan İtalyan mimar Fisher, "Bina hiçbir zaman aynı görünmeyecek, ikinci bir kez aynı şekle bürünmeyecek." diye konuştu.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 14

420 metre yüksekliğindeki binadaki daireler, ses komutasıyla merkezi bir kolonun etrafında 360 derece dönüş gerçekleştirecek.Bu dönüş, her kat arasında bulunan toplam 79 adet rüzgâr türbininin sağladığı enerjiyle söz konusu olacak.Ayrıca bu türbinler tüm binanın kullanacağı elektriği ve fazlasını da üreteceği için, bina enerji açısından dış kaynaklara gereksinim duymayacak.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 7

Kendi eksenleri etrafında dönmeleri bir ila üç saat alacak olan dairelerin fiyatları da 3 milyon 700 bin ila 36 milyon dolar olacak.Benzeri 70 katlı bir binanın da Moskova'da inşa edilmesi planlanıyor.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 5

İtalyan mimar David Fisher, "Bu binaları, zamanın tasarladığı, hayatın şekillendirdiği binalar olarak tanımlıyorum. Bu binalar vizyonumuzu çepeçevre, yeni bir hayata doğru genişletecek." diyor.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 6

Dinamik Kule'nin inşasının 700 milyon dolara malolması ve 2010 yılında yerleşime açılması planlanıyor.

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 8
360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 15
360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk 16
0dy
0dy
Kurucu Admin ~ Founder
Kurucu Admin ~ Founder

http://odyluin.niceboard.net

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk Empty Geri: 360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk

Mesaj tarafından Luin Cuma Haz. 27, 2008 9:02 am

helal olsun süper bir tasarım ,ama 3 milyon 700 bin ila 36 milyon dolar edermi bilemiyorum?
Luin
Luin
Kurucu Admin ~ Founder
Kurucu Admin ~ Founder

http://www.odyluin.niceboard.net

360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk Empty Geri: 360 Derece Dönebilen Gökdelen - Dünyada Bir İlk

Mesaj tarafından anL Cuma Haz. 27, 2008 1:19 pm

adamlar inşaaat yaaaa Very Happy Ody&LUin

anL
VIP Admin ~ Developer
VIP Admin ~ Developer

Mesaj tarafından MerMaid Cuma Haz. 27, 2008 2:44 pm

oDy ve Luin artık sizlerden de bekliyoruz böyle bir seyler.:SmileSmileSmile
MerMaid
MerMaid
Moderatör - Deniz Kızı
Moderatör - Deniz Kızı

Mesaj tarafından 0dy Cuma Haz. 27, 2008 2:51 pm

bunu çizen mimarla tanışmak isterdim. Resmen çılgınlık bu. Ben işin asansör kısmını düşünüyorum. Merkezde sabit asansör olsa bile , kapının açılması nasıl bişey olcak , binanın girişi nasıl olcak , delilik bu . Helal.. Very Happy
0dy
0dy
Kurucu Admin ~ Founder
Kurucu Admin ~ Founder

http://odyluin.niceboard.net

Mesaj tarafından BuBu Cuma Haz. 27, 2008 4:32 pm

ben tvde izledim ağzım acık kaldı muhteşem bi tasarım..
BuBu
BuBu
Pink Admin ~ Owner
Pink Admin ~ Owner

http://odyluin.niceboard.net/

Mesaj tarafından Force Method Cuma Haz. 27, 2008 4:34 pm

aynı noktaya gelmesi 1 ila 3 saati bulacaksa iyi hızı olacak demek ki Very Happy

Force Method
Atılımlı